İsteyen öğrencilere yüz yüze eğitim verilecek

YÖK Başkanı Erol Özvar, yükseköğretim kurumlarında 2022-2023 bahar dönemine ait alınan yeni kararlar hakkında açıklamalarda bulundu. Özvar, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 17 Şubat’ta 2022- 2023 akademik yılı bahar döneminde eğitim öğretimin uzaktan eğitim yöntemiyle yürütülmesine ve nisanda bu kararı yeniden değerlendirilmesine karar verildiğini hatırlatarak, 30 Mart itibarıyla 2022- 2023 eğitim öğretim bahar dönemine ilişkin alınan yeni kararları şöyle sıraladı:

GEREKLİ DÜZENLEMELERİ ÜNİVERSİTELER YAPACAK
“3 Nisan itibarıyla 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar dönemine mahsus olmak üzere, hali hazırda uygulanmakta olan uzaktan eğitim ile birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın yüz yüze eğitim verilmesine karar verildi. Yükseköğretim kurumları bir dersin hem uzaktan hem yüz yüze öğretim verilmesine ilişkin kararları, ilgili kurullarında alarak gerekli düzenlemeleri yapabilecek. Ayrıca yürürlükte olan yükseköğretim kurumlarında uzaktan öğretime ilişkin usul ve esasların ilgili maddesinde yer verilen bir yarıyıldaki derslerin kredilerine göre en fazla yüzde 30’unun uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği yönündeki kısıtlama uygulanmayacak.

ÖZEL ÖĞRENCİLER EĞİTİMLERİNE DEVAM EDEBİLECEK
Özel öğrenci olarak başka bir yükseköğretim kurumunda eğitime devam eden öğrenciler bu eğitimlerini aynı şekilde sürdürebilecek. Nisan ayına ertelememiş olan derslere ait uygulamalar üniversitelerin ilgili kurullarının alacağı kararlar ile bahar dönemi içinde, yaz döneminde ya da bir sonraki eğitim öğretim döneminde yüz yüze yapılabilecek. Bunun yanı sıra bahar dönemindeki ara sınavlar şeffaflık ve denetlenebilirlik ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılabilecek. Yapılacak değerlendirmelerde açık uçlu ya da çoktan seçmeli çevrimiçi sınavlar, ödevler, projeler, öğrenme yönetim sistemi etkinlikleri ve benzeri uygulamalar kullanılabilecek. Ayrıca yarıyıl sonu tek ders, tez izleme, yeterlilik sınavı gibi sınavların ne zaman ve nasıl yapılacağı üniversitelerin yetkili kurulları tarafından belirlenecek. Önümüzdeki günlerde aldığımız kararların detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir