Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Gazze Şeridi’nde ateşkes çabalarını ele aldı

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Hollanda’nın geçici hükümetinin Başbakanı Mark Rutte ile İsrail ablukası ve saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde ateşkesin sağlanması çabalarını ele aldı.

Katar Emirlik Divanından yapılan açıklamaya göre, Emir Şeyh Temim ile Hollanda Başbakanı Rutte, telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan son gelişmelerle Gazze Şeridi’nde ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması yönündeki ortak çabalar değerlendirildi.

Katar ile Hollanda arasındaki ikili ilişkileri geliştirme olanaklarının da konuşulduğu görüşmede Rutte, Katar’ın Gazze’deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meselelerde sarf ettiği diplomatik çabalar için Şeyh Temim’e teşekkür etti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 33’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in saldırılarda 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823’ü kadın olmak üzere 10 bin 569 Filistinli öldürüldü, en az 26 bin 475 kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 163 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x