Muhalefetin araştırma komisyonu önerileri yine kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulu’nda, gündem dışı konuşmalar ve grup başkanvekillerinin değerlendirmelerinin ardından siyasi partilerin gündeme ilişkin grup önerilerine geçildi.

İYİ Parti’nin “AFAD’ın Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasındaki faaliyetleri”; HDP’nin “Gıda fiyatlarındaki artışlar” ile CHP’nin “AFAD ve Kızılay üzerinden toplanan bağışlar” konusunda araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerileri kabul edilmedi.

“İNSANLARIMIZIN ÜLKESİNE OLAN GÜVENİNİ SARSIYOR”

Partisinin grup önerisi üzerinde söz alan İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, deprem sahasının büyüklüğünün başarısızlığa mazeret olarak gösterildiğini iddia ederek, “AFAD’ın çaresizliği, büyükelçi olarak atanan eski başkanının göreve çağrılmasıyla kendini gösterdi; AFAD’ın depremde yaptığı en yararlı iş bu olmuştur. ” ifadelerini kullandı.

Kızılay’ın depremin üçüncü gününde çadır sattığını belirten Kabukcuoğlu, “Kızılay parayla çadır satıyor. Buna açgözlülük mü umursamazlık mı diyelim? Kızılayın başında olan zat pişkin pişkin oturuyor. Bu durum zorbalıktır, insanlarımızın ülkesine olan güveninin sarsılmasıdır.” diye konuştu.

“TARIMSAL ÜRETİM PLANLAMASI OLMADIĞINDAN FİYATLAR ARTIYOR”

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, gıda fiyatlarındaki artışa dikkati çekerek, Türkiye’nin laboratuvara dönüştüğünü iddia etti. İthalat sayesinde içeride fiyatların düşeceğinin varsayıldığını söyleyen Turan, “Ama öyle olmuyor. Yani ithalat silahı çekildiği anda kısmen piyasalarda emtia fiyatları bir miktar geri düşebiliyor ama daha sonra uzun erimli, sistematik bir tarımsal üretim planlaması olmadığından fiyatlar giderek artıyor.” dedi.

AFAD’A YAPILAN YARDIMLAR

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Kahramanmaraş merkezli depremlerde vatandaşların mağdur olduğunu, Kızılay ve AFAD’a yapılan yardımların nereye gittiği noktasında kuşkuların oluştuğunu iddia ederek, bunu incelemek için bir araştırma önergesi verdiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir