8 Mart’ta gözaltına alınan Ünal’ın davası ertelendi

İZMİR – İzmir’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Alsancak’ta düzenlenen yürüyüşün ardından Mor Dayanışma üyesi Sevde Ünal, taşıdığı döviz gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ünal hakkında, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması İzmir Adliyesi 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Ünal ile avukatları katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada avukatlar, salonda bulunan polislerin dışarı çıkarılmasını istedi. Mahkeme ise davanın kamuya açık bir dava olması sebebi ile polislerin izleyici olarak kalabileceklerini belirtti.

‘TAKINTILI BİR POLİS MEMURU TARAFINDAN TAKİP EDİLDİM’

Duruşmada ifade veren Ünal, suçlamaları kabul etmedi. Ünal, “Her 8 Mart’ta olduğu gibi bu 8 Mart’ta da alanlardaydık. Ellerimizde bir dizi döviz vardı. Dövizler hepimizin elinde değiştirerek taşınıyordu. Elimde hangi dövizin olduğunu bilmiyorum. Ama taşıdığımız dövizlerin hiçbirinde bir suç unsuru olduğunu düşünmüyorum. Takıntılı bir polis memuru bütün eylem boyunca beni göz hapsinde tuttu. Adeta taciz etti. Eylemden sonra yemek yemek için oturduğum yerde gözaltına alındım. Bana yöneltilen bu suçlamaları kabul etmiyor beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

İfadenin ardından mahkeme, fotoğraflardaki kişinin Ünal olup olmadığına ilişkin bilirkişi raporu isteyerek davayı 10 Nisan 2024 tarihine erteledi.

‘KADIN DÜŞMANI OLDUĞUNUZU BİLİYORUZ’

Öte yandan Mor Dayanışma üyesi kadınlar da duruşma öncesi adliye önünde açıklama yaptı. “Yaşasın kadın dayanışmamız” sloganları atılan açıklamada kadınlar yaşananları şu sözlerle anlattı;

“Geçtiğimiz 8 Mart’ta bir takıntılı polis memuru tarafından yürüyüş başlamadan önce göz hapsine alınarak daha sonra ise sistematik şekilde takip edilerek yürüyüş bitiminde gözaltına alındık. Kadın düşmanı olduğunuzu biliyoruz. Kadın mücadelesini engellemeye çalışmak için böyle uydurma davaları önümüze koyduğunuzu biliyoruz. Bunlar bizim için hiçbir engel teşkil etmiyor. Sizin karşınızda mücadelemiz her geçen gün büyüyerek devam edecek. Tüm kız kardeşlerimize sesleniyoruz; mücadelemizi engellemelerine izin vermeyeceğiz.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x