“Her Yıl Türkiye’de 6 Binden Fazla Bebeğe Serabral Palsi Tanısı Konuyor”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İstanbul Metin Sabancı Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ni ziyaret ederek serebral palsi hastası gençlerle buluştu.

“Yaşam Kalitesini Yükseltmek Temel Amacımız”

Bakan Göktaş, programda serebral palsili bireylerin müzik dinletisini izledi ve yaptığı konuşmada, bakanlığın temel amacının tüm vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu vurguladı. Engelli bireylerin kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerine ve topluma katkı sağlamalarına destek verdiklerini ifade etti. Bakan Göktaş, bakanlık olarak engelli bireylerin sanattan spora, çalışma hayatından ticarete kadar her alanda daha görünür olmaları için kaynakları seferber ettiklerini belirtti. Her yıl Türkiye’de 6 binden fazla bebeğe serebral palsi tanısı konulduğunu hatırlattı. Serebral palsi gibi nörogelişimsel bozukluklarda erken teşhisin büyük önem taşıdığını vurgulayan Bakan Göktaş, erken tanının hastaların daha erken fizyoterapi ve diğer tedavi seçeneklerine erişmesine yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca, erken teşhisin ailelere rehberlik ve destek sağladığını, tedavi sürecine daha bilinçli ve hazır bir şekilde girmelerine yardımcı olduğunu ekledi.

“Her Yıl Türkiye’de 6 Binden Fazla Bebeğe Serabral Palsi Tanısı Konuyor”

“Grup Faaliyetleri ve Sosyal Aktiviteler Önemli”

Bakan Göktaş, paydaşlarla ortak projeler yürüttüklerini ve serebral palsili bireylerin özel gereksinimlerini anlayarak kapsayıcı hizmetler ve çalışmalarla hayatlarına dokunmayı sürdürdüklerini belirtti. Serebral palsili bireylerin her alanda var olmalarını sağlamak için çalıştıklarını vurguladı. Bakım merkezlerinde, bireylerin yeteneklerini geliştirmek için sosyal hayata uyum sağlamaya yönelik grup faaliyetleri ve sosyal aktivitelere önem verdiklerini ifade etti. İstanbul Metin Sabancı Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde seramik, müzik, kukla ve çini atölyeleri ile Bocce kulübü gibi aktivitelerin bulunduğunu belirten Bakan Göktaş, bu atölyelerin üretim ve sosyal etkileşim fırsatları sunduğunu açıkladı. Engelli bireylere ve ailelerine yönelik hizmetlerin herkesi kucaklayan bir yaklaşımla sunulmaya devam edeceğini belirten Bakan Göktaş, her türlü işbirliğine açık olduklarını da sözlerine ekledi. Bakan Göktaş, daha sonra serebral palsili bireylerin el işi ürünlerinin sergilendiği alanda gezinti yaptı.

Engelsiz Yaşam Merkezi Ziyareti

Daha sonra Bakan Göktaş, Üsküdar’daki Engelsiz Yaşam Merkezi’ni ziyaret ederek engelli bireylerle buluştu. Bakan Göktaş, merkezde yer alan ebru atölyesi, filografi atölyesi, el sanatları atölyesi ve bakım onarım atölyesini ziyaret etti. Merkezde çalışan doktorlarla görüşerek merkezin çalışmalarına ilişkin bilgi aldı. Kursiyerlerin halk oyunları gösterilerini izledi. Bakan Göktaş, Üsküdar Altunizade’deki Tebessüm Kahvesi’ni ziyaret etti. Burada Down sendromlu gençlerle sohbet etti ve bir genç için doğum günü kutlaması yaptı. Gençlere futbol takımlarının imzalı formalarını hediye etti. Son olarak, İkinci Bahar Emekliler Kahvesi’ni ziyaret eden Bakan Göktaş, burada da emeklilerle bir araya geldi ve sohbet etti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x