İsrail-Filistin Savaşı Önceden Biliniyor muydu? Savunma Hisseleri Yükselirken, Hangi Siyasiler Hisse Aldı?

Filistin tarafından Hamas’ın askeri kanadının hafta sonu sabah erkeden ani baskınıyla dünya yeni bir gündeme ve drama uyandı. İsrail’in de sert karşılık vermesiyle bölgede günlerdir çatışmalar, bombalamalar ve can kayıpları sürüyor. Bu baskın tüm dünyada şaşkınlık yaratırken, piyasalarda da sevimsiz de olsa klişe bir şekilde savaş fiyatlamasına geçildi. Petrol ve altında yükseliş görüldü, borsalar geriledi derken, savunma sanayi hisseleri de primlendi. Ancak bu hisseleri alan ilginç bir siyasi grup olduğu ortaya çıktı.

İsrail ve Filistinli örgüt Hamas arasında sivilleri de etkileyen bir savaş başladı. Dünyada da her büyük gerilimde olduğu gibi bu savaş fiyatlamaları değiştirdi.

Petrol gerilimden beslenirken, altın da güvenli liman algısıyla finansal sığınağa döndü. Borsalar gerilerken, savunma sanayi hisseleri de yükselişe geçti. Ulaştırma hisseleri salgın ve savaş hallerinde ilk nagetif tepkinin kurbanı olurken, risk iştahındaki düşüşten de paylarını aldılar.

Başta İsrail olmak üzere merkez bankası yetkililerinin “güvercin” açıklamaları risk algısını düşürmede etkili oldu.

Uzmanlar, çatışmaların genişlemesinden endişe duyarken, bu ihtimalin gerçekleşmesine yönelik Türkiye’de de savunma sanayinin şirketlerinin öncülerinden Aselsan hisseleri dün yükselişini güçlendirmişti.

Dünyanın önde gelen savunma sanayi nam-ı diğer silah şirketlerinden ABD’li Lockheed Martin hisseleri yüzde 8, RTX Corp hisseleri yüzde 4,6, L3Harris Technologies hisseleri yüzde 10, General Dynamics hisseleri yüzde 8,4 ve Northrop Grumman hisseleri yüzde 11,4 oranında yükseliş gösterdi.

Avrupa savunma sanayiinde de İngiliz BAE Systems hisseleri yüzde 4,02, Fransız Dassault Aviation S.A. ile Thales hisseleri yüzde 4,15 ve yüzde 4,26, Alman Rheinmetall AG hisseleri yüzde 4,83 ve İtalyan Leonardo S.p.A hisseleri yüzde 5,29 oranında değer kazandı.

Az önce bahsettiğimiz gibi Aselsan (ASELS) hisseleri yüzde 7,23 oranında dün yükselirken, bugün düzeltmeyle yüzde 2 seviyesinde geriledi.

Bugün Japonya’da da Asahi Kasei ve JFE Holdings hisseleri yüzde 1,4 ve 2,9, Güney Kore’de Hanwha ve Hyundai-Rotem hisseleri yüzde 2,8 ve 3,5 ve Çin’de China Aerospace Science and Technology Corporation hisseleri yüzde 3 oranında primle işlem gördü.

Pandemide de dünyanın kapanmasıyla ilk etkilenenlerden olan hava yolu şirketleri, savaş halinde de düşüş eğilimine geçti.

ABD’de United Airlines hisseleri yüzde 4,9, Delta Air Lines hisseleri yüzde 4,7 ve American Airlines hisseleri yüzde 4,1 oranında geriledi. Almanya’da Lufthansa hisseleri yüzde 4,2 oranında düştü.

Yurt içinde Türk Hava Yolları (THYAO) ile Pegasus (PGSUS) hisseleri yüzde 4,70 ve yüzde 6 oranında gerilerken, bugün bir miktar toparlanarak sırasıyla yüzde 4 ve 2’nin üzerinde değerlendi.

Bir iddiaya göre de ABD’de siyasiler savaş çıkmadan önce savunma ve enerji hisselerinde alıma geçmiş.

Midas’ın iddiasına göre, hafta sonu patlak veren çatışmalardan henüz başlamadan hemen önce bazı siyasetçiler durumu öngörmüş.

ABD Temsilciler Meclisi üyesi siyasi isimlerin geçen aylarda portföylerine savunma ve enerji hisseleri eklediği iddia ediliyor.

Bu da siyasetçilerin savaşı öngörüp öngörmedikleri ya da neye göre bu pozisyonları açtığı ve portföylerine bu hisseleri ekledikleri sorgulanıyor. Hangi siyasetçi, hangi hisseyi almış, şu şekilde görülüyor:

Cumhuriyetçi Milletvekili Kevin Hern, ocak, mart, nisan ve temmuz aylarında Devon Energy (DVN) hisseleri satın alırken, Temsilciler Meclisi’nin bir diğer üyesi Michael McCaul, ağustos ayında birden fazla emirle Fortinet (FTNT) hissesi, Robert J. Wittman ve Michael Patrick Guest de ExxonMobil’de (XOM) alım yapmış.

General Dynamics (GD) hisselerinde de Temsilciler Meclisi üyeleri Lois Frankel, Richard Larsen ve Walter Schrader, geçen yıldan bu yana sürekli şekilde alım yönünde hareket etmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x