Mehmet Şimşek – Gaye Erkan krizi: Servis haberler yarışı… Arkasında kim var

Talha Özmen

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Merkez Bankası Başkanlığı’na getirdiği ve “Süper Türk kızı” diye tanıtılan Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde göreve başladı. Erkan’ın göreve başlamasının ardından geçen süreçte Şimşek ile ipler kopmaya başladı. Son olarak Gaye Erkan’ın, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a verdiği söyleşiden Mehmet Şimşek’in haberinin olmaması ise bardağı taşıran son damla oldu.

Erkan, söyleşide bir soruya yönelik “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” cevabı ile gündem olmuştu.

Bu söyleşinin ardından ise Hafize Gaye Erkan ile ilgili peş peşe çıkan haberler “Merkez Bankası’nda neler oluyor” sorusunu sık sık akıllara getirdi.

“GAYE ERKAN YERİNE CEVDET AKÇAY”

Söyleşinin ardından Merkez Bankası ve Hafize Gaye Erkan ile ilgili basında peş peşe haberler yayınlandı. Son olarak ise görevine son verilen bir Merkez Bankası personelini, Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan’ın kurumdan attırdığı yönünde iddialar basında yer aldı.

Rasim Ozan Kütahyalı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla Mehmet Şimşek’in, arasının açıldığı Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yerine Cevdet Akçay’ı göreve getirmek istediğini öne sürdü.

Rasim Ozan Kütahyalı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Hafize Gaye Erkan ve babası Erol Erkan hakkındaki CİMER şikayetinin içeriği eğer doğruysa -ki MB’den arkadaşlar doğru diyorlar- ortada Erkan Ailesi adına çok büyük bir güç zehirlenmesi var demektir. Erol Erkan, resmî yetkisi olmadığı halde bir “De Facto Başkan” konumuna gelmiş…

Diğer yandan Merkez Bankası içinde bir süredir şiddeti artarak süren Hafize Gaye-Cevdet Akçay kavgasında da taraf olmak istemiyorum. MB içindeki kavgada taraf olmak yanlış… Ben Cevdet Akçay’ı çok takdir ederdim ama MB Başkan Yardımcılığı vazifesine talip olunca saygım kalmadı.”

HABERLERİ ŞİMŞEK GRUBU SERVİS EDİYOR

Kulislerde dolaşan bir diğer iddia, basına servis edilen haberlerin, Mehmet Şimşek grubu tarafından yayıldığı yönünde oldu.

Buna karşılık Gaye Erkan cephesinden de bazı haberlerin servis edildiği belirtildi.

Bu haberlere son olarak, Gaye Erkan daha Türkiye’ye gelmeden PR’ını yapan Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Kerim Ülker aracılığıyla sözde şirket haberleri yapan kullanışlı bir yayın organına konuşması da eklendi.

Servis edilen haberlerden bazıları şu şekilde:

UĞUR DÜNDAR: İFTİRALAR SERVİS EDİLİYOR

Öte yandan Sözcü Gazetesi’nin bugünkü (20 Ocak 2023) manşetinde yer verdiği habere göre Merkez Bankası’nda işten çıkarılan Büşra Bozkurt, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan ile ilgili yeni iddialarda bulunarak “CİMER’deki şikayetlerim eksik bile” dedi. Yine aynı habere göre kendisi gibi onlarca personelin mağdur olduğunu belirten Bozkurt, baba Erkan’ın bir çalışanı tokatladığına ilişkin kamera kayıtları olduğunu söyledi.

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar ise, iddiaları yalanlar nitelikte bir sosyal medya paylaşımında bulundu.

Bir Merkez Bankası personelinin Gaye Erkan’ın annesi Gamze Erkan ile mesajlarını yayınlayan Dündar, tokat olayının iftira olduğunu belirterek, “Nitekim Gaye Erkan ABD’de Türkiye’ye kaynak bulmaya çalışırken iftira servis ediliyor. Demek ki birilerinin Gaye Erkan’ın bu çabalarından fena halde rahatsız oldukları anlaşılıyor” dedi.

Uğur Dündar’ın paylaşımı ve söz konusu mesajlaş şu şekilde:

POP İKTİSATÇILAR HAREKETE GEÇTİ

Mehmet Şimşek cephesinden servis edilen haberlere popüler iktisatçılar da rağbet gösterdi. Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkındaki iddialara ilişkin konuştu. Demirtaş, sözünü esirgemeyeceğini belirterek sert açıklamalarda bulundu. Demirtaş “Türkiye muhtaç değildir” dedi.

X hesabından paylaşım yapan Özgür Demirtaş şunları kaydetti:

“Merkez Bankası Başkanı ve Babası ile ilgili haberleri okudum. Eğer doğru ise FELAKET. Eğer Doğru ise diyorum, çünkü gazeteler de bazen yalan haber yapabiliyor.

1) Merkez Bankası Başkanının Babası Merkez Bankasında oda sahibi olamaz. İnsanları kovamaz.

2) “Nankörler, biz sizin için Amerika’dan geldik” dediği söyleniyor. BİZ dediği kızı ve kendisi mi? Bu nasıl bir burnu büyüklüktür. Asla kabul edilemez.

3) Bu ülkenin Yurt dışı ve içinde yüzlerce yetişmiş evladı var. Yani ülkenin kaderi kızına kalmadı.

4) Hafize hanım, Finansal MÜHENDİSLİK mezunu. Yani MAKRO-Ekonomi eğitimi ve bilgisi YOK. Dolayısı ile Merkez Bankasının kendisine ihtiyacı YOK. Merkez Bankasının Özgür Demirtaş’a da ihtiyacı YOK.

5) Merkez Bankasının son zamanlardaki başarılı politikası çoğunlukla Başkan Yardımcısı kaynaklı. Yani Hafize hanım gitse aynı Merkez Bankası aynı doğrulukta devam eder.

6) Merkez Bankası başkanı hakkında YALAN haber yapıldığında kendisini savunan benim. Böylesine bir rezillik yaşandığı zaman da sözümü esirgeyecek değilim.

7) Türkiye Cumhuriyeti, 1 Merkez Bankası Başkanına MAHKUM ve MUHTAÇ değildir. Bir Merkez Bankası Başkanı gider, diğeri gelir.”

AHMET HAKAN’DAN AÇIKLAMA

Ahmet Hakan, krizi başlatan röportajı Erkan’dan habersiz yayınladığı, görüşmeyi Erkan’ın babasının ayarladığı iddiaları sonrası bugün köşesinde şu yazıyı kaleme aldı:

“Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’la bir röportaj yapmıştım.

Çok konuşulan, çok ses getiren, çok tartışılan bu röportajla ilgili bir yalan dolan piyasaya sürülmüş.

Güya bu röportaj için bana Gaye Erkan’ın babası aracılık yapmış falan filan.

Mücadele edilecekse mertçe edilsin diye… Yalan dolan egemen olmasın diye… Haktan hakkaniyetten zerre sapılmasın diye… Palavraya, dezenformasyona geçit verilmesin diye…

İşin doğrusunu yazıyorum:

Hafize Gaye Erkan’la yaptığım röportajda sadece ve sadece Merkez Bankası’nın iletişim birimi aracılık yapmıştır.

Başka herhangi biri ne aracı olmuştur ne de karışmıştır.

Ayrıca sözü edildiği tarzda bir aracılık söz konusu olsaydı, “Pardon ama siz bu işe ne karışıyorsunuz” derdim.

Bu kadarcık bir izana sahibiz çok şükür.”

HÜRREM ELMASÇI MANEVİ OĞLU VE BABA ERKAN’I YAZMIŞTI

Odatv yazarı Hürrem Elmasçı, 25 Aralık 2023 tarihinde kaleme aldığı “Hafize Gaye Erkan röportajının yankıları bitmiyor… Kim bu manevi oğul” başlıklı yazısında Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan’ın kızı Gaye Erkan’ın PR yönetimindeki ağırlığından bahsetmişti. Hatta ekonomi gazetecisi Kerim Ülker’i de manevi oğlu olarak gördüğünü ifade etmişti.

İLGİLİ YAZI:

Hafize Gaye Erkan röportajının yankıları bitmiyor… Kim bu manevi oğulGüncel

CEVDET AKÇAY KİMDİR

1961 yılında Trabzon’da doğan Osman Cevdet Akçay, 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu.

The City University of New York’ta Ekonomi alanında 1990 yılında M.Phil ve 1992 yılında doktora derecesini aldı.

Çalışma hayatına 1985 yılında The City University of New York’ta doktora asistanı olarak başlayan Akçay, 1986-1990 yılları arasında Hunter College ve Baruch College’da öğretim görevlisi, 1990- 1991 yıllarında Manhattan College, New York’da misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

1992 yılında yardımcı doçent olarak Boğaziçi Üniversitesinde göreve başlayan ve Doçentliğini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde alan Akçay 2001 yılında Koç Üniversitesine tam zamanlı öğretim üyesi olarak geçti.

2009 yılına kadar öğretim üyeliği ve önce Koçbank daha sonra Yapı ve Kredi Bankası başekonomistliği görevini beraber götüren Akçay, 2009-2018 yılları arası ayrılana kadar banka başekonomisti olarak görev yaptı.

Temmuz-Ekim 2018’de T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, 2018-2023 yılları arasında ise Fiba Group, Holding ve Banka’da danışmanlık görevinde bulundu.

Akçay son olarak Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x