Okul sanayi iş birliğinde yeni eğitim atölyesi

Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Hyundai Assan arasında imzalanan “Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli Protokolü” çerçevesinde, okulun bünyesinde kurulan eğitim atölyesi törenle açıldı. Törende konuşan Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu, şunları söyledi;

HEM EĞİTİME HEM EKONOMİYE KATKI
“Hem eğitime hem de otomotiv sektörüne önemli bir destek sağlandı. Güney Kore ile Türkiye dostluğunun bir tezahürü olarak niteleyebileceğimiz bu iş birliğinin sektöre ve Türkiye ekonomisine büyük katkıları olacağına inanıyorum.Öğrencilere staj ve mezuniyet sonrası istihdam önceliği sağlanacak olması da ayrıca memnuniyet verici. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlayan ‘Türkiye Yüzyılı’ hareketi ile birçok alanda millî ve yerlileşme sürecini de kapsayan ‘Millî Teknoloji Hamlesi’nin bu noktada kritik bir dönüşüme ön ayak olduğunu düşünüyoruz. Bugün ülkemizde savunma sanayinin güçlendirilmesi, tarımsal atılım, TEKNOFEST’ler, TOGG gibi teknolojik akıllı araçlar, bu hamlenin etki alanını genişletmekte ve altyapımızı güçlendirmektedir. Şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki Türkiye’nin Millî Teknoloji Hamlesi yolculuğu, aynı zamanda bir özgüven inşası sürecidir.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİN ÖNEMİ ARTIYOR
Mesleki ve teknik eğitim, küresel ölçekte sıcak tartışmaların yapıldığı bir alan olması sebebiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine ciddi katkılar sunmakta. Ülkemizin ekonomik kalkınması ve genç işsizliğin azaltılmasına katkıları itibarıyla mesleki eğitim, Bakanlığımızın öncelikleri arasında yer alıyor. Bu noktada mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 54 alan ve 114 dalda, mesleki eğitim merkezlerinde ise 38 alan ve 192 dalda mesleki ve teknik eğitim yoluyla sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü yetiştiriliyor.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x